Previous award winners

Previous award winners

Award category Winner
Rose-Hunt Award Dr Christopher Hughes
Corlis Medical Educator Award Dr Danielle James
General Practitioner of the Year Dr Richard Draper
General Practice Supervisor of the Year Dr Kate Manderson
General Practitioner in Training of the Year Dr Corey Dalton
General Practice of the Year Banksia Medical Centre

General Practitioner of the Year

  • Dr Richard Draper - NSW&ACT
  • Dr Kuinileti Chang Wai - QLD
  • Dr Mehri Azghandi Gonabadi - SA
  • Dr Christoper Vladcoff - NT
  • Dr Paul Hanson / Dr John Fisher - TAS (dual winner)
  • Dr Paul Molina Chavez - VIC
  • Dr Andrew Leech - WA

GP Supervisor of the Year

  • Dr Kate Manderson - NSW&ACT
  • Dr Craig Morris - QLD
  • Dr Penny Need- SA
  • Dr Brent Pannell - NT
  • Dr Timothy Jones - TAS
  • Dr Christopher Paulin - VIC
  • Dr Fen Chin - WA

General Practitioner in Training of the Year

  • Dr Keersten Fitzgerald - NSW&ACT
  • Dr Morgan Etienne - QLD
  • Dr Sara McKenzie - TAS
  • Dr Enan Simms-Walker - VIC
  • Dr Corey Dalton - WA

General Practice of the Year

  • Walker Street Medical Practice North Sydney - NSW&ACT
  • Family Doctors Plus Windsor - QLD
  • Watto Purunna Aboriginal Health Care Service - SA
  • Prospect Medical Centre - TAS
  • Banksia Medical Centre - VIC
  • Derbal Yerrigan Health Service - WA

General Practitioner of the Year

  • Dr Anju Aggarwal - NSW&ACT
  • Dr Stephen Kearney - QLD
  • Dr Holly Deer - SA&NT
  • Dr Christopher Hughes - TAS
  • Dr Abhishek Verma - VIC
  • Dr Craig Berg - WA

GP Supervisor of the Year

  • Dr Rohana Wanasinghe - NSW&ACT
  • Dr Luke Notley - QLD
  • Not awarded - SA&NT
  • Dr Lester Pepingco - TAS
  • Dr Christopher Ford - VIC
  • Dr Alan Leeb - WA

General Practitioner in Training of the Year

  • Dr Katie Fisher - NSW&ACT
  • Dr Laura MacDonald - QLD
  • Dr Kai Wan - SA&NT
  • Dr Miranda Hann - TAS
  • Dr Karen Freilich - VIC
  • Dr Daniel Hunt - WA

General Practice of the Year

  • Barton Lane Practice - NSW&ACT
  • Myall Medical - QLD
  • Berri Medical Clinic - SA&NT
  • John Street Medical - TAS
  • Narregate Medical & Dental Centre - VIC
  • Skye Medical Armadale - WA
Award category Winner
General Practitioner of the Year Dr Hung The Nguyen
GP Supervisor of the Year Dr Toby Gardner
General Practitioner in Training of the Year Dr Isabel Hanson
General Practice of the Year Gateway Health, VIC
Rose-Hunt Award Dr Cameron Loy
Dr Penny Burns
Honorary Membership A/Prof Lauren Ball
Honorary Fellowship Dr Trina Gregory


Meet the 2021 Award winners

General Practitioner of the Year

  • Dr Karen Douglas - NSW&ACT
  • Dr Sam Manger - QLD
  • Dr Penelope Steele - SA&NT
  • Not awarded - TAS
  • Dr Hung The Nguyen (National winner) - VIC
  • Dr Charl Du Plessis - WA

GP Supervisor of the Year

  • Dr Saif Abduljabar Al Khadi - NSW&ACT
  • Dr Yvette Morcos - QLD
  • Dr William Staridas - SA&NT
  • Dr Toby Gardner (National winner) - TAS
  • Dr Peter Mitchell - VIC
  • Dr Rebecca Hunt-Davies - WA

General Practitioner in Training of the Year

  • Dr Isabel Hanson (National winner) - NSW&ACT
  • Dr Joseph England - QLD
  • Dr Nathan Lam - SA&NT
  • Not awarded - TAS
  • Dr Cheten Mistry - VIC
  • Dr Matthew Yeoh - WA

General Practice of the Year

  • Raymond Terrace Family Practice - NSW&ACT
  • Wellers Hill Medical Centre - QLD
  • Goolwa Medical Centre - SA&NT
  • Newstead Medical - TAS
  • Gateway Health (National winner) - VIC
  • Ellen Health - WA
Award category Winner
General Practitioner of the Year Dr Duncan MacKinnon
GP Supervisor of the Year Dr Jim Berryman
General Practitioner in Training of the Year Dr Josephine Guyer
General Practice of the Year Saunders Street Clinic, Tasmania
Rose-Hunt Award A/Prof Brad Murphy
Corlis Award Dr Anne Eastwood
Future Leaders President’s Medal Dr Kerry Summerscales
Honorary Membership Mrs Fiona Edgecombe
Mr Mark Evans
Honorary Fellowship Dr Trina Gregory

General Practitioner of the Year

  • Dr Bronwyn Carson – SA&NT
  • Dr Emily Gordon – Queensland
  • Dr Duncan MacKinnon – NSW&ACT
  • Dr Bernard Shiu – Victoria
  • Dr Ramya Raman – Western Australia
  • Dr John Ballantyne – Tasmania

GP Supervisor of the Year

  • Dr Ronan Mackle – SA&NT
  • Dr Danielle James – Queensland
  • Dr Aniello Iannuzzi – NSW&ACT
  • Dr Terence Heng – Victoria
  • Dr Andrew Png – Western Australia
  • Dr Jim Berryman – Tasmania

General Practitioner in Training of the Year

  • Dr Anna Kearney – SA&NT
  • Dr Kelly McIntosh – Queensland
  • Dr Josephine Guyer – NSW&ACT
  • Dr Katherine Snow – Victoria
  • Dr Anastasia Isakova – Western Australia

General Practice of the Year

  • Victor Medical Centre – SA&NT
  • Nundah Village Family Practice – Queensland
  • YourGP@Crace – NSW&ACT
  • Altona North Medical Group – Victoria
  • Fulham GP – Western Australia
  • Saunders Street Clinic - Tasmania

For a full list of winners, including RACGP Aboriginal and Torres Strait Islander, RACGP Rural and RACGP Foundation awards, please download the Award winners list.

Further information

For all enquires relating to the RACGP Awards, please email us.

  Email enquiry